Posiedzenie rozpoczęło się od przywitania uczestników przez Przewodniczącego. W szczególności powitano Pana Macieja Nowaka, zastępcę Prezydenta Miasta Siedlce oraz Panią Katarzynę Wawrniuk, Naczelnika Wydziału Edukacji. Obecni byli także radni miasta.
Przewodniczący zapytał uczestników o uwagi do porządku obrad. Po braku sprzeciwów, porządek obrad został przyjęty jednogłośnie przez 13 radnych.
Przewodniczący przedstawił informację na temat funkcjonowania bibliotek szkolnych. Radni nie zgłosili żadnych pytań ani uwag do przedstawionych informacji.
W kolejnym punkcie omówiono realizację zajęć z wychowania fizycznego oraz nauki pływania w roku szkolnym 2024-2025. Podobnie jak wcześniej, radni nie mieli pytań.
Przewodniczący przedstawił projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie ustalenia trybu udzielania i rozliczania dotacji dla przedszkoli. Pani radna Marlena Puzia poprosiła o krótkie podsumowanie kluczowych zmian. Pani Naczelnik wyjaśniła, że zmiany są wynikiem dostosowania do nowego systemu finansowania wprowadzonym przez ustawę o dochodach samorządu. Po dyskusji, uchwała została przegłosowana pozytywnie – 18 głosów za, 0 przeciw, 0 wstrzymujących.
Radni przeszli do opiniowania projektu uchwały dotyczącej regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów. Uchwała została przegłosowana pozytywnie – 18 głosów za, 0 przeciw, 0 wstrzymujących.
W punkcie siódmym radni przyjęli protokół z numeru 8 z dnia 20 lutego 2025 roku. Protokół został przyjęty jednogłośnie – 18 głosów za, 0 przeciw, 0 wstrzymujących.
W punkcie "sprawy różne" radny Maciej Drabio poruszył kwestię wyroku Sądu Najwyższego dotyczącego nadgodzin nauczycieli, pytając o możliwe konsekwencje. Pan Prezydent odpowiedział, że na razie nie ma sygnałów z placówek w tej sprawie i czeka się na wytyczne ministerstwa.
Radny Adam Tomczuk wyraził oburzenie dotyczące rzekomego wykorzystywania funkcji Przewodniczącej Komisji przez Panią Arlettę Borkowską w celach prywatnych. Pani Borkowska odpowiedziała, że jej działalność nie ma związku z jej funkcją radnej i podkreśliła, że współfinansuje wiele wydarzeń jako dyrektor Towarzystwa Wiedzy Powszechnej.
W dyskusji uczestniczyli także inni radni, którzy opowiedzieli się za Panią Borkowską, podkreślając jej merytoryczne prowadzenie komisji. Radny Piotr Karaś oraz Waldemar Kamiński zaapelowali o zakończenie dyskusji na ten temat i skupienie się na merytorycznych kwestiach.
Posiedzenie zakończyło się, a radni podkreślili potrzebę konstruktywnej współpracy oraz unikania osobistych ataków. Przewodniczący zamknął obrady, dziękując wszystkim za udział.
Powyższe podsumowanie zostało wygenerowane przez sztuczną inteligencję. Mogą znajdować się z nim błędy oraz nieścisłości. W celu weryfikacji zapisów podsumowania, rekomendujemy przesłuchać nagranie i upewnić się, że zawarte w nim stwierdzenia są zgodne ze stanem faktycznym.